Frisör - komvux

Frisör är en yrkesutbildning där du får möjlighet att utveckla din konstnärliga talang och kreativitet. Du får lära dig frisöryrkets grunder, både teoretiskt och praktiskt, för att senare kunna ta varierande arbeten inom branschen. En grundutbildning med början till ett kommande gesällbrev i framtiden.

Du kommer att göra klippningar på dam/herr, festfrisyrer och långhårsuppsättningar både till vardag och fest/brud. Du arbetar även med fönformade frisyrer, styling med olika värmeredskap, curler/clips, kemiska behandlingar som färgbehandling och permanentbehandling. I utbildningen ingår att ta emot kunder på skolan samt praktik på arbetsplats.

Kurspaket för grundkurs

  • Hantverksintroduktion - 200 gymnasiepoäng
  • Frisör 1 - 200 gymnasiepoäng
  • Frisör 2 - 200 gymnasiepoäng
  • Frisör 3 - 200 gymnasiepoäng
  • Frisör 4 - 200 gymnasiepoäng
  • Frisör 5 - 200 gymnasiepoäng
  • Frisör 6a - 100 gymnasiepoäng
  • Material och miljö - 100 gymnasiepoäng
  • Tradition och utveckling - 100 gymnasiepoäng

Summa 1 500 gymnasiepoäng

APL ingår med 9 veckor.

Förkunskaper

Motsvarande 9-årig grundskola, svenska som andraspråk grund

Heltidsstudier 

1 500 poäng

Terminstider

Termin 1: 2020-08-03 - 2020-12-18
Termin 2: 2021-01-04 - 2021-06-04
Termin 3: 2021-08-02 - 2021-12-17

Ansökningsdatum  

Ansökan via Stockholms stad: 6 maj - 7 juni

Ansökan via Nacka: Du kan fortfarande söka till Frisör via Nacka.se men då söker du som reserv. 

Du ansöker via webbtjänst:

Är du skriven i Stockholms stad eller i en annan kommun söker du till oss via Stockholms stads webbplats.

Är du skriven i Nacka kommun och vill söka Frisör så söker du till oss via Nacka Kommun.

 

Dela:
Ingress: 
Frisör är en yrkesutbildning där du får möjlighet att utveckla din konstnärliga talang och kreativitet. Du får lära dig frisöryrkets grunder, både teoretiskt och praktiskt, för att senare kunna ta varierande arbeten inom branschen. En grundutbildning med början till ett kommande gesällbrev i framtiden.